Jakie składniki wykorzystywane są w kosmetykach naturalnych?

Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie kosmetyków naturalnych, co dotyczy głównie świadomych konsumentów, dbających o swój wygląd, zdrowie i środowisko naturalne. Nie znajdziemy w nich sztucznych konserwantów, barwników, wypełniaczy, substancji zapachowych. Chemia zastąpiona jest naturalnymi, najczęściej roślinnymi składnikami, bezpiecznymi w stosowaniu. Do dyspozycji jest multum substancji aktywnych, które można znaleźć w tego typu produktach.

Co można znaleźć w składzie kosmetyku określanego mianem naturalnego?

Do produkcji kosmetyków naturalnych sięga się po szereg składników o przeróżnym działaniu. Istotne jest to, że są one przyjazne dla organizmu, skuteczne i bezpieczne w stosowaniu. Podstawowym składnikiem kosmetycznym jest oczywiście woda, która stanowi nośnik dla substancji aktywnych. Mowa jest tutaj o wodzie destylowanej. W kosmetykach naturalnych bardzo często używa się wód kwiatowych, które powstają w procesie destylacji różnych części roślin. Powstałe hydrolaty można stosować jako tonik czy mgiełkę. Dalej mamy glicerynę, czyli substancję o działaniu nawilżającym, posiadającą właściwości hydrofilowe i zmiękczające. Bardzo popularny jest pantenol, wykazujący działanie łagodzące, przeciwzapalne, zmiękczające. W składzie naturalnych kosmetyków często spotyka się glikol roślinny, który nawilża, zwiększa wchłanialność substancji aktywnych i działanie konserwantów.

Bardzo pożądaną substancją w kosmetykach naturalnych jest kwas hialuronowy, który wykazuje silne działanie nawilżające, wiąże wodę i zapobiega jej utracie z naskórka. Dalej mamy mocznik, który w zależności od zastosowanego stężenia może mieć nieco inne działanie. Przy niższym mówić można o nawilżaniu i regenerowaniu, działaniu zmiękczającym i antybakteryjnym. Z kolei przy stężeniach powyżej 20% mocznik złuszcza naskórek. Jeśli szukamy kosmetyku o działaniu łagodzącym, nawilżającym, regenerującym, można śmiało wybrać ten z allantoiną. Coraz więcej kosmetyków naturalnych zawiera oligosacharydy, które wykorzystywane są jako prebiotyki, czynniki bifidogenne. Ich zadaniem jest odbudowa i wzmocnienie flory bateryjnej nas skórze.

Lista składników nie ma końca

Bardzo popularnymi składniki w naturalnych kosmetykach są olejki eteryczne i oleje zimnotłoczone. Mile widziany jest olejek arganowy, który działa nawilżająco, przeciwtrądzikowo, redukuje blizny i przebarwienia. Często wykorzystywanymi olejkami są tamanu, kokosowy, laurowy, konopny, z pestek malin, sacha ichni, awokadowy, kiełków pszenicy, z nasion bawełny. Wybór jest ogromny, a każdy z tych olejów wykazuje szereg korzystnych właściwości na skórę, włosy. Dużym uznaniem cieszą się również masła – przede wszystkim shea, mango i kakaowe. Wymieniać można byłoby długo przeróżne ekstrakty roślinne, które stoją na straży zdrowego i pięknego wyglądu.