Na co zwrócić uwagę wybierając ciśnieniomierz?

Problemy z wysokim ciśnieniem dotykają z roku na rok coraz większą grupę polek i polaków. Powoduje to, że jednocześnie z tym zjawiskiem rośnie zainteresowanie ciśnieniomierzami. Problem tylko w tym, że mało kto wie, czym w ogóle taki ciśnieniomierz powinien się charakteryzować. Efektem tego jest często kupowanie takiego urządzenia zupełnie w ciemno. A przecież nie musi tak być, wystarczy tylko kilka parametrów, aby wybrać idealny model.

Jaki rodzaj ciśnieniomierza?

Na rynku spotkać można kilka modeli ciśnieniomierzy, lecz jeśli kupuje się model do zastosowań amatorskich do domu, można od razu skreślić z listy ciśnieniomierze profesjonalne, kosztujące często ponad tysiąc złotych. Tymi, spośród których warto wybrać idealny dla siebie model, będzie ciśnieniomierz zegarowy oraz elektroniczny. Czym konkretnie się one różnią i który z nich będzie lepszym wyborem?
Ciśnieniomierze zegarowe to stare modele, które z pewnością kojarzy każdy z nas. Jego konstrukcja jest bardzo prosta. Jest to specjalny wskaźnik zegarowy podłączony do pompki, której naciskanie napełnia powietrzem zakładany na rękę mankiet. Co bardzo ważne, aby móc takim ciśnieniomierzem zmierzyć wartość ciśnienia krwi, niezbędny jest stetoskop. Przy jego pomocy należy nasłuchiwać tętna i odczytać jego wartość na zegarze.
Znacznie prostszym urządzeniem jest wersja elektroniczna, która po włączeniu samodzielnie dokonuje pomiarów. Z powodu łatwości obsługi ciśnieniomierze elektryczne stanowią obecnie dominującą grupę.

Naramienny czy na nadgarstek?

Kolejnym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć podczas wybierania ciśnieniomierza to czy ma to być model zakładany na ramię, czy też może mały i kompaktowy model umieszczany na nadgarstku?
Tym ciśnieniomierzem, który charakteryzuje się o wiele lepszą skutecznością dokonywania pomiarów, czyli jest o wiele dokładniejszy, jest oczywiście wersja naramienne. Niestety często zdarza się tak, że pewne osoby nie mogą takiego modelu używać, co rodzi konieczność korzystania z wersji nadgarstkowej. Najczęściej dotyczy to osób otyłych lub z ograniczoną sprawnością ruchową.

Sposób zasilania

Jeśli wybierze się ciśnieniomierz elektroniczny, trzeba podczas jego kupowania zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest on zasilany. Jeśli wybierze się wersję nadgarstkową, w takim wypadku wybór nie istnieje, ponieważ zawsze będzie to model zasilany bateriami. Jeśli jednak wybierze się wersję naramienną, można na rynku znaleźć takie, które zasilane są z gniazdka elektrycznego. Zdecydowanie warto się nimi zainteresować, ponieważ dzięki temu można zaoszczędzić na bateriach i nie wystąpią żadne problemy w czasie pomiaru, jak to często ma miejsce, gdy baterie już są częściowo rozładowane.