Najlepsze sposoby na odżywienie włosów

Niezależnie od długości naszych włosów, ich koloru czy grubości, wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Stosowanie wyłącznie szamponu i to jeszcze takiego niezbyt dobrej jakości, nie jest najlepszym pomysłem, ale prostą drogą do pogorszenia ich kondycji. Problemem wielu osób są włosy matowe, suche, łamliwe, kruche. Bez wątpienia nie dodają one atrakcyjności, ale ją odbierają. Warto wobec tego zacząć o nie odpowiednio dbać, aby odzyskały swoje pierwotne piękno. Włosy potrzebują odżywienia, a te zniszczone dodatkowej regeneracji.

Sposoby na odżywienie włosów

Na pomoc suchym i zniszczonym włosom przychodzi szereg kosmetyków, zarówno tych w formie gotowych preparatów, jak i również domowych specyfików. Wymienić można olejki, maski, odżywki, płukanki, serum, spraye, mgiełki, wcierki, szampony, półprodukty. Do dyspozycji mamy też szereg profesjonalnych zabiegów na włosy, które można wykonać w salonie kosmetycznym. Możliwości jest naprawdę sporo, dlatego warto poeksperymentować i znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie. Im włosy są w gorszej kondycji, tym trzeba sięgać po silniejsze kosmetyki o szerokim spektrum działania. Na efekty będzie trzeba poczekać, ale cierpliwość i systematyczność z pewnością się opłaci.

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie stanu końcówek włosów i podcięcie ich, jeśli są rozdwojone. Potem czas przejść do pielęgnacji, czyli oczyszczenia delikatnym szamponem owłosionej skóry głowy, masując ją. Można dodatkowo zabezpieczyć włosy odżywką przed nałożeniem szamponu. Na czyste i odsączone od nadmiaru wody włosy aplikujemy odżywkę, która domknie łuski, przywróci miękkość i elastyczność, ułatwi rozczesywanie i oczywiście odżywi. Kosmetyk ten nakładamy po każdym myciu, a maskę raz na tydzień. Ma ona bogatszy skład i działanie intensywnie regenerujące włosy. Po nałożeniu maski zaleca się owinąć włosy folią spożywczą, można też użyć dodatkowego źródła ciepła suszarki, dzięki czemu substancje znajdujące się w kosmetyku będą mogły lepiej wniknąć w strukturę włosa. Maskę zaleca się trzymać na włosach przez pół godziny, po czym należy ją spłukać letnią lub chłodną wodą.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bardzo ważne w przypadku pielęgnacji włosów jest używanie dobrej jakości szczotki, która nie wyrywa ani nie łamie kosmyków. Włosy powinno się rozczesywać delikatnie, nie na mokro. Na końcówki zaleca się nałożyć serum lub jakiś olejek. Uważać należy jednak z ilością, wystarczy dosłownie kropla lub dwie, roztarte w dłoni, po czym nałożone na końce lub do wysokości ucha przy zniszczonych włosach. Można też stosować ziołowe napary jako ostatnie płukanie podczas mycia włosów. W przypadku poddawania włosów działaniu temperatury należy najpierw spryskać je jakimś ochronnym sprayem, zapobiegającym uszkodzeniom.